Colleen Hoover – autorka “Brzydkiej miłości” i wielu pięknych słów

Informacje ogólne

Colleen Hoover urodziła się 11 grudnia 1979 roku Sulphur Springs – USA stan Teksas. Swoją karierę pisarską zaczęła poprzez selfpublishing – metodę samodzielnego publikowania swojej twórczości, coraz bardziej popularną także na rynku polskim. W ten sposób zadebiutowała w roku 2012 tytułem “Pułapka uczuć”, z ang.”Slammed”. Colleen rozpoznawana jest głównie dzięki powieściom z gatunku new adult i young adult. Jej twórczość jest ciepło odbierana również w kręgach młodzieżowych, a romantyczny, ciepły język zapewnił autorce  istotne miejsce na łamach literatury kobiecej. (I w sercach wielu kobiet.)

Wyróżnienia i nagrody

Colleen Hoover nazywana jest wschodzącą gwiazdą literatury kobiecej. Dzięki swojej twórczości gościła w programach takich jak ABC News Nightline czy CBS This Morning. New York Times, jedno z ważniejszych, o ile nie najważniejszych pism publikujących wydawnicze rankingi, wielokrotnie wyróżniło autorkę na liście bestsellerów. Powieści Colleen podbijały również rankingi Goodreads Choice Awards. Kobieta jest uważana za jedną z najpopularniejszych autorek Ameryki Północnej. Jej powieści przetłumaczono na kilkanaście języków. Colleen zdobywa rosnącą popularność na całym świecie – w tym w Europie i, oczywiście, w Polsce.

Życie i twórczość

Colleen Hoover jest absolwentką uniwersytetu Texas A&M-Commerce na kierunku prac społecznych. Pierwszą ścieżką zawodową kobiety była praca na stanowisku pomocnika socjalnego. Obok tego Colleen zajmowała się pracą jako nauczycielka. Autorka porzuciła obie posady w momencie, w którym jej twórczość zaczęła docierać do coraz większej rzeszy czytelników. Widząc swoją rosnącą popularność kobieta zdecydowała się na “pełnoetatowe”  zajęcie się powieściopisarstwem. Wcześniej robiła to tylko dla własnej przyjemności, nie zważając zupełnie na brak motywacji zarobkowej. W życiu prywatnym Colleen jest także matką i żoną. Jej małżonkiem jest Heath Hoover, z którym ma trójkę synów.

Parafrazując znane powiedzenie Colleen, kobieta pisze dlatego, że chce. Podatki płaci dlatego, że musi.

Wydane książki

Poczynając od swojego debiutu w 2012 roku Colleen Hoover nieprzerwanie pisze (https://www.taniaksiazka.pl/autor/colleen-hoover). W tym samym roku na amerykańskim rynku pojawił się kolejny tytuł obiecującej autorki – “Nieprzekraczalna granica”, z ang. “Point of Retreat”. Rok później do księgarni trafia “Ta dziewczyna” (“This Girl”). Cała seria nosi nazwę “Slammed”.

Druga seria – “Hopeless” (początek 2012 rok), a w niej “Hopeless”, “Loosing Hope”, “Szukając Kopciuszka” – z ang. “Finding Cinderella” z polskim debiutem w 2015 roku.

Ostatnią z cyklu serii jest “Maybe”. Debiut w Ameryce – 2013, w Polsce – 2015 r. za pośrednictwem wydawnictwa Otwarte. Seria obejmuje trzy tytuły: “Maybe Someday”, “Maybe Not”, “Maybe Now” – ostatnia książka z cyklu wydana w 2018 na łamach popularnego serwisu internetowego Wattpad.

Do pojedynczych książek należy między innymi “Ugly love”, “November”, “Never Never”, “Confess”, “It ends with us”, “Too late”. Najnowszą powieścią Colleen jest “Regretting you”, tytuł polski “Gdyby nie ty”. Nieznana jest jeszcze data debiutu “Heart Bones”.

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com